ציוני שכל

במסגרת גל הלאומנות הפושה במחוזותנו לאחרונה, שבו אנשים סבורים שנאמנות היא לבישת מדי חאקי, קמה לה תנועה חדשה בשם "אם תרצו", ע"ש הסלוגן של הוינאי עם הזקן. התנועה, כך לפי האתר שלהם, באה לחדש את "השיח, ההגות והאידיאולוגיה הציונית" בקמפוסים. העומדים בראשה הם סטונדטים בעלי מבט נחוש וטעם מפוקפק באופנה, המבטיחים לציבור הישראלי השבע והנהנתן שאפילו צעירים כמוהם שלא ייבשו ביצות ושלא לחמו למען סיפוח שיחרור הארץ, הם עדיין חדורי אידיאולוגיה וכוונות טובות.

במסגרת חידוש השיח הציוני, הצטיידו הסטודנטים הנ"ל באתר מבריק, עלון מבריק לא פחות, חולצות עם הדפסים של גולדה ומשה דיין (ש"גולדסטון לא ילבש", כך כדבריהם) ואוסף של יהודים חמים שמוכנים לממן את שגיונותיהם הנ"ל. רק דבר אחד הם שכחו – הגיון.

אבל לאומנים לא צריכים הגיון, כפי שמשתקף מהמניפסט של החבורה. 10 עקרונות יש לתנועה, שזו כבר שגיאה בסיסית כי כידוע הכל בצה"ל מתחלק ב-3 ("אם תרצו" מצהירה על תמיכתה בחיילי צה"ל). ראשי התנועה מבטיחים לנו שאימוץ העקרונות הללו בשיח הציבורי, התקשורתי והאינטלקטואלי בישראל (וואטאבר דאת' מינז) יובילו למהפכה הציונית השנייה. לא פחות.

"עיקרון הלאומיות הוא עיקרון נכון, צודק ומוסרי אשר על פיו יש לחלק את העולם (במידת האפשר)", טוענים הסטודנטים הציוניים בהתלהבות רבה בסעיף מס' 2. אכן, פעם היה אחד בשם אדולף היטלר שחשב כך, אבל כל מיני אנשים לא הסכימו לעקרון הצודק והמוסרי של האנשלוס. באמת לא יפה.
מצד שני, בסעיף מס' 9 מבהירים לנו כי "זכותו של העם היהודי למדינה בארצו גוברת על טענת הזכות של יושבי הארץ". יושבי הארץ! כן, כן. בסעיף מס' 7 שוללים הסטודנטים את הגלות. רגע, אז אם אין גלות, פירוש הדבר שהיהודים מעולם לא הוגלו ולמעשה "יושבי-הארץ" הם-הם היהודים עצמם בעלי הזכות "ההיסטורית והמוסרית" על ישראל? או שמא מתכוונים אנשי אם תרצו לאסור על גירוש עובדים זרים? או שלמעשה היהודים בתפוצות הם כלל וכלל לא גולים אלא אזרחים חוקיים ונאמנים של המדינות שבהם הם מתגוררים? אכן, תעלומה.

אבל הכי אהבתי את סעיף מס' 10 – "מדינת ישראל היא מדינה יהודית". אם במקרה לא הבנתם. יהודית ודמוקרטית? חס ושלום. אנחנו עוסקים כאן במהפכות.

בכתבה אחרת, מזהירים אותנו אנשי "אם תרצו" מהפוסט-ציוניים המסוכנים, ואף נותנים בהם סימנים: הפוסט-הציונים הסמויים, שמתחזים לציונים נאי בלורית אך למעשה שוטפים את מוחות מאזיניהם בדברי בלע כמו "מדינת כל אזרחיה", והפוסט-ציונים המודחקים – שאף יותר מסוכנים מחבריהם הסמויים. הפוסט-הציונים המודחקים בטוחים לחלוטין שהם ציונים כשרים, ואינם יודעים כי דעותיהם פוסט-ציוניות. וכך, בטוחים שהם פועלים למען מדינת ישראל ויושביה (היהודים, היהודים), משכנעים הפוסט-ציונים אנשים תמימים לאמץ את דעותיהם הרקובות ובעצם אמונתם השגויה מרחיקים את מדינת ישראל מחזונה האוטופי.

אבל העקרונות השונים מתגמדים כאין וכאפס לעומת הסיפור הקצר שפורסם בגיליון הראשון של עלון "אם תרצו", המתקרא בשם הלירי "דיאלוג עם מוחי השפוך". את יצירת המופת הזאת אפשר למצוא גם כאן, אם כי בגיליון המודפס טרחו העורכים והדגישו שמדובר בסיפור אמיתי בניגוד למה שכתוב ב"בצלם".

הסיפור, לכל מחוסרי הסבלנות לצלול לעברית העשירה של הציונים החדשים, עוסק בחייל צה"ל שמת על לא עוול בכפו, וגילה שמוחו ירקרק ובעל יישות משל עצמו. פרט לגילוי המרעיש הנ"ל, המלווה בתיאורים קורעי לב ("התייבשותה המואצת של אונתי השמאלית"), מגלה החייל כי סיבת מותו היא אימוץ כל מיני ערכים הומניים קלוקלים כמו המנעות מיריה לעבר מבנים אזרחיים, ביטול נוהל שכן וכיוצא בזה. "לא רציתי למות רק כי המג"ד פחד שאיזה ארגון של תל אביבים יקרא לו רוצח עם", בוכה החייל, או ליתר דיוק מוחו השפוך, "לא רציתי למות מתי שהייתי יכול לחיות", ממשיך המוח בטיעון בלתי ניתן לסתירה, ולבסוף מקנח: "הייתי רוצה לחיות רק כדי לצלם את משה הסמל מתמזמז עם ה'כונפה' שלו מרמת גן בחוף הצוק ולהפיץ את זה בכל הגדוד". המממ. אני חושבת שיש לנו כאן אשם.

אבל הדבר הכי עגום בכל הסיפור הוא ש"אם תרצו" מכנה את עצמה "תנועת מרכז". אם זה מרכז, אני לא רוצה לדעת מה זה ימין.

בררר.

17 תגובות על הפוסט “ציוני שכל

 1. ראשית, לצערי, הם לא חדשים ופועלים בקמפוסים כבר לפחות 5 שנים. "הארץ" כבר הריצו עליהם כתבה לפני כשנה, ואני נאבק בדגנרטים הנ"ל בכל שנותיי באקדמיה. גם פגשתי כבר אנשי ימין קיצוניים שרואים ב"אם-תי" קיצוניים מידי, מה שאומר דרשני.
  בין פרסומיהם רבי הטקט היה הפלייר "ציונות: עולים על הגל", שכלל לא מזכיר את הנחשול, ושבו הם טענו כי הם רקדו את הטראנס הציוני ועוד מרעין בישין.

 2. פתחתי את האתר, וישר ראיתי באמצע את הסלוגן הנפלא "בלי עבודה עברית ובלי אדמה יהודית, הציונות נעשת פלסטר ונהפכת לחזון בדים. (דוד בן גוריון)". נו, קצת הומור טוב ליהודים.

  (הכתיב הנכון הוא "פלסתר". אני לא חושבת שדוד בן גוריון חשב אי פעם על הציונות כעל אספלנית, אם כי הקונספט משעשע. אם כבר מדברים, הכתיב הנכון הוא גם "נעשית". מעניין, חשבתי ש"ציונות" כוללת גם מתן חשיבות לשפתו העתיקה של העם היהודי המתחדש, הלא היא העברית).

 3. אודי: באמת? הם קיימים כל כך הרבה זמן? לא נתקלתי בהם בשנותי בקמפוס. מה שכן, שמעתי שהם לא מצליחים להשיג יותר מדי תמיכה והתא שלהם באוניברסיטה העברית מצ'וקמק למדי.

  בוג'י: חס ושלום! אם שפתו העתיקה של העם היהודי היתה מענייני הציונים, מה היו עושים כל היהודים החמים מהחוף המזרחי?

 4. עדיגי (בהמשך לתג' לבוג'י): אגיד לך מה הם עושים- תורמים כסף לתחזוקת ההתלהמות הזו. לטעמי, זהו ההסבר ההגיוני ביותר ליכולת התנועה הסטודנטיאלית נטולת דמי החבר הזו להרשות לעצמה הדפסת המון מחומריהם צבעונית על נייר כרום, לתחזק אתרים, לקנות דוכנים ולהכין חולצות אנטי-גולדסטון.

  וכן, אני מכיר את הפעילות שלהם כבר כמה שנים טובות. עוד אור יכולה הייתה לחשוף כתבת המגזין ב"הארץ", אבל יש לה בעיה להיטען (אצלי, לפחות):
  http://tinyurl.com/yzlb7oa

 5. גם אצלי זה לא נטען כמו שצריך. מה שכן, לפי הכתבה הם קיימים רק שנתיים וחצי.

  ואגב, לדעתי הם בכלל ממומנים ע"י תורמים מחו"ל. לא חסרים יהודים-אמריקאיים פסיכים בעולם.

 6. שימו לב לטאגים בצד שמאל: שנאה עצמית, תבוסתנות, תקשורת עוינת, שקרים וכיו"ב.
  תמיד התנועות הלאומנות והקיצוניות רואות עצמן כקורבנות ומתקדמות עקב בכיינות מתמדת.

 7. עדיגי מה את יודעת על ארז תדמור? עליי הוא עושה רושם של דמגוג.

 8. פינגבאק: זו התשובה שמביכה « בלוגיקה

 9. טוב שיש פלורליזם. "אם תירצו" מייצגת דעה מעט צרה אבל לגיטימית.
  יש בעייה אמיתית וקשה בשאלה כמה שווים חיים משני הצדדים. הגנרל הבריטי קמפ טוען שחיי חייל שווים יותר מחיי האזרחים. בית המשפט העליון טוען שיש להמנע בכל מחיר רק מפגיעה באזרחים שנקלעו לקרבות ללא כל יוזמה ואת הקצה השני אפשר לשמוע כאן. אני אישית קראתי את החוברות של "שוברים שתיקה" ומוצא את ההוראות ברובן כשרות. (ברור שגם אני הייתי משנה אירועים שתוארו שם) לפסול את הדעות של האחר רק כי הם "ימינה" נראה לי פסול.

 10. אם עושים גוגל על השם של ארז תדמור, מגלים שהוא ישב בכלא על גניבת תחמושת ואמצעי חבלה.

 11. נראה לי שתשמח לשמוע שסעיף 10 תוקן:
  10. מדינת ישראל היא מדינה יהודית-דמוקרטית.

 12. פינגבאק: הכירו את האנטישמים החדשים » החברים של ג’ורג’

 13. פינגבאק: הפרכת הדו"ח של "אם תרצו" « מאסף

 14. פינגבאק: אגדה הוא, ואגדה יוסיף להיות « בלוגיקה

סגור לתגובות.